25 Mart 2024 Pazartesi saat 10:00‘da Terazi burcunun 5 derecesinde bir gölgeli ay tutulması gerçekleşiyor.

Tutulmanın yükselen yöneticisi Merkür, Koç burcunda ve tutulma gerçekleştikten sadece bir hafta sonra, 3 Nisanda Retro hareketine başlayacak. Bu durumda, tutulma döneminde acele ve bireysel kararlar almamak daha doğru gibi görünüyor. Zira Merkür Koç burcunda. Koç burcunun yapısı gereği fevri ve dürtüsel davranışlar sergilenebilir. Koç terazi aksı ilişkilerle ilgili olduğundan ve Merkür de haritanın 5. Evini yönettiğinden naşi, özellikle aşk, flörtler, çocuklar ve risk almayı gerektiren kararlar konusunda sakin davranmak, bireysel hareket etmek yerine fikir alışverişine açık olmak veya destek alabileceğimiz kişilerle birlikte hareket edebilmek yararlı olabilir. Merkür’ ü öneten Mars’ ın balık burcuna henüz giriş yapmış olması da bu durumu destekliyor. Kurban veya feda zihniyetine kapılmadan; kabullenici ve gerekirse vazgeçmeye hazır olmak gerekebilir. Merkür Şiron kavuşumu etkisiyle, sözlerimizle yaralayıcı olmak yerine şifalandırıcı ve cesaret verici olmayı seçebiliriz.
Bunu seçmek kolay mı? Hayır. Ama ne demiş Muhyiddin İbn’ ül Arabi; ‘’Uyanana kadar insan gezegenlerin tesirindedir, uyanmış kişi gezegenlere tesir eder.’’ Özgür irade her şeyin üstündedir. Koç burcunda gerçekleşen bir tutulmada özgür irade gücü elbette yüksektir.

Merkür’ ün hemen yanı başındaki Kuzey Ay Düğümü, yeni ufuklara yelken açmayı destekliyor. Cesur kararlar almanın, cesur adımlar atmanın yolunu açıyor. Ancak sistemde hiç bir gelişme tek yönde değildir. Bireysel kararlarımızı alırken, cesaretle harekete geçerken, tutulmanın Terazi burcunda gerçekleştiğini unutmadan, ‘’ biz olmak’’ kavramını da tanımlamamız gerekecektir.

Gelelim tutulmanın baş aktörü olan Terazi Burcu’ndaki Ay’ a. Terazi Burcu, ilişkiler ve adaleti vurgular. Burada da en baştan beri söz edilen özgürlük ve cesaret dürtüsünü başkalarının desteği ile ve önce kendimize sonra da başkalarına karşı göstermemiz gereken adil yaklaşımımızla kullanmamız gerektiği göze çarpıyor. Yani harekete geçmeden önce fikir al, destek ara, adil ol!!!

Ankara’ ya göre açılan haritanın 5. Evindeki tutulma, yetenekler, hobiler, ilgi alanları, yaratıcılık, risk alabileceğimiz yerler, çocuklar, aşk ve flörtleri vurguluyor. Demek ki tutulma etkisi en çok bu alanlarda kendisini hissettirecek. Elbette biliyoruz ki; tutulmanın diğer aktörü olan Güneş Koç burcunda. Yüceldiği yerde , Kuzey Ay Düğümü ve Neptün arasında konumlanmış. Tabii ki hayallerimizi gerçekleştirmek için ‘’ Ben’’ olmayı seçeceğiz. Ay tutulmaları aynı zamanda çok güçlü dolunaylar olduğu için birini seçip diğerinden vazgeçmemiz gereken gündemlerimiz de olacaktır. Koç Kuzey Ay Düğümü yola çıkmak hem de hemen çıkmak isterken; yanı başındaki Neptün, karar verme konusunda dağınıklık yaratabilir. Yakındaki Merkür retrosunu da unutmadan ani kararlar almamaya dikkat. Haritanın baskın elementinin de hava olduğunu burada hatırlamak gerekir. Hava elementi yoğunluğu, fazla (!) bilmekle ilgilidir. Yani çok iyi bildiğimizi sandığımız şeyler, yanlış da olabilir.

Tutulma yöneticisi Venüs; Balık burcunda, yücelimde ve Satürn ile kavuşumda. Yücelim yöneticisi olduğu balık burcunda olmasına rağmen, Satürn ile yaptığı kavuşum nedeniyle, değersizlik duyguları yoğun yaşanabilir. Ancak, burada Jüpiter ve Venüs arasındaki karşılıklı ağırlama önemli. Bize hissettirilebilecek değersizlik duygularını, kendi içimizdeki değeri arayarak, kendimizi değerli kılmak için çaba sarf ederek bertaraf edebiliriz. Bunun için önce içsel bir temizlik, arınma ve değişim gerekiyor. Çünkü Venüs’ ü yöneten Jüpiter haritanın 12. Evinde ve Uranüs ile kavuşumda. Uranüs; radikal değişimlerin tetikleyicisidir. Bakış açımız, değer yargılarımız, hayat görüşümüz bizi aşağı çekiyorsa, yaşadığımız her şey için bir sorumlu arıyor ve asla kendi yaptıklarımızı görmüyorsak biraz durup içe dönme zamanıdır. Terazi, değerlendirmek ve dengeye oturtmaktır. Hep başkalarını mı değerlendireceğiz. Belki bu kez değerlendirip, tartarak dengeye getirmemiz gereken şey kendi benliğimizdir.

#TeraziBurcuAyTutulması
#MerkürRetroÖncesiDikkat
#AyTutulmasındaİlişkilerVeKoçEtkisi
#TeraziBurcundaAyTutulmasıBilgileri
#AstrolojiVeÖzgürİrade
#YeniUfuklarAyTutulması
#AyTutulmasıVeYaratıcılıkOdaklıKararlar
#VenüsBalıktaSatürnleBuluşuyor
#AstrolojideİçselDönüşümZamanı